Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Fantazyjne dachy

MODA NA NIETYPOWE  DACHY

Dwuspadowe połacie spotykane na każdym niemal kroku przestały być atrakcyjne. Budowane wokół domy niewiele różnią się między sobą, zwykle kształtowane na rzucie prostokąta, kryte jak najprościej, nie przyciągają uwagi, nie zaciekawiają, nie wzbudzają żadnych emocji.

A domy powinny być jak ludzie, którzy je budują – każdy człowiek ma inne cechy i poglądy, inaczej się ubiera, inne lubi kolory.

Fantazyjne i nietypowe dachy wymagają od architekta wyobraźni przestrzennej i doświadczenia w ocenie możliwości konstrukcyjnych i wykonawczych.

Niezbędna jest do tego także kreatywność konstruktora , a na koniec- wysokie kwalifikacje i doświadczenie wykonawców.

Nie bez znaczenia jest także nastawienie inwestora. Nie każdy ma odwagę podkreślać swoją indywidualność poprzez dom, w którym mieszka.

Przy dobrze narysowanej i opisanej konstrukcji nie jest problemem wykonanie najbardziej skomplikowanej więźby dachowej.

Kłopoty pojawić się mogą przy wykończeniach obróbką blacharską, , wykonaniu rynny krytej deską okapową czy też układaniu samej dachówki.

Z tego powodu, aby nie narażać się na straty finansowe lub na niezadowolenie z efektów pracy, należy wybranego wykonawcę poprosić o pokazanie wcześniejszych prac, nie ufając zapewnieniom słownym.

Wskazane jest także uzyskanie opinii od wcześniejszych inwestorów lub architekta.

                        Za oryginalność projektu i fachowość wykonania niestety trzeba zapłacić nieco więcej, niż normalnie, jednak w zamian otrzymujemy satysfakcję i poczucie indywidualności na wiele lat, co podnosi komfort życia i mieszkania.

Dach zaprojektowany w pracowni Villanette dla budynku ARMANDO, oprócz nietypowej, płynnej formy okapów charakteryzuje się lukarnami i opływowych kształtach. Ich zarys został dopasowany do wielkości pomieszczeń poddasza i potrzeb doświetlenia.

Na takich lukarnach dachówka czasami jest tylko ozdobą, a szczelność pokrycia zapewnia kilka warstw papy.

Dla tego projektu najbardziej charakterystyczny jest jednak fragment dachu nad salonem, gdzie przeszklenie salonu unosi się ponad poziom antresoli i łączy z lukarną, stanowiąc oryginalnie ukształtowaną całość.

Górna część tego przeszklenia została uniesiona na tyle wysoko, aby osoby przebywające na antresoli mogły mieć kontakt wzrokowy z ogrodem i aby światło słoneczne docierało do górnej kondygnacji oraz schodów wewnętrznych.

Projekt AMADEO 2 także wyposażony jest w interesujący dach. Jego oryginalność polega na zastosowaniu rozległych, fantazyjnie ukształtowanych zadaszeń zewnętrznych tarasów.  Nadaje to budynkowi niepowtarzalną architekturę, tak jak w poprzednim przypadku wpisującą się w naturalne otoczenie przyrody.

Kompozycja płynnie kształtowanych okapów z podtrzymującymi je murkami i słupkami stanowi tutaj cechę charakterystyczną budynku.

Ciekawostką jest też ogromny świetlik wznoszący się łukowato nad kalenicą dachu. Umożliwia on docieranie promieni słońca do antresoli, na schody wewnętrzne i pośrednio do serca budynku – na pogranicze salonu i holu głównego, wydobywając rzeźbiarskie ich ukształtowanie.

Fantazyjny dach można zobaczyć także na budynku AMAYA – tego typu dachy najładniej prezentują się jako kryte dachówką  karpiówką, ponieważ karpiówka ma mały format i ładnie się układa na łukach, generując małą ilość cięć i odpadów.

Dla każdego dachu kluczowe jest zagadnienie estetycznego wykończenia okapów i podbitek.

Piękna, płynna linia deski okapów podkreślających dach  to wizytówka  budynku. Efekt końcowy świadczy o umiejętnościach projektowych architekta, odwadze inwestora i szczególnie – o doświadczeniu wykonawcy.

mgr inż. arch. Dagmara Obłuska

www.villanette.pl

Tel. 601 93 93 55