Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Glamour w architekturze wnętrz

Glamour w architekturze wnętrz

Lśniące podłogi,  rozświetlone tafle luster, błyski metalicznych farb i tapet, blask słońca  i gwiezdny pył. Styl Glamour.

Luksus i bogactwo coraz częściej staje się obiektem westchnień i pożądania, w opozycji do wszechobecnego minimalizmu oraz tak modnej teraz zimnej prostoty.

Nie każdemu odpowiada szary beton jako wykończenie ściany , nie każdy też lubi dekoracje z desek i polnego kamienia.

Bywają tacy, którzy dobrze się czują w objęciach miękkiego pluszu, po którym błądzą refleksy rzucane przez kryształowy żyrandol. 

Proste formy zastąpione są nareszcie ciekawymi kształtami i odrobiną ornamentu.

Ostre, tnące przestrzeń linie zaczynają się wyginać i płynąć , w zgodzie z naturą .

Wnętrze w stylu glamour kojarzy się z  kwiatem storczyka, na którym osiadły błyszczące  krople rosy, rosiewając fioletowe refleksy.

W glamour liczy się bardziej forma niż funkcjonalność. Ekstrawagancja  linii i szlachetność materiału stają się synonimem luksusu.

Styl ten nie jest dla architekta łatwy w projektowaniu –  poruszamy się w nim jakby „ na pograniczu kiczu” i czasem o jeden element za dużo, o jeden kolor za daleko i przekracza się tą cienką graniczną linię dobrego smaku. Świadome przerysowania formy są w tu tyle wskazane, co ryzykowne.

Tego rodzaju wystrój wymaga także ogromnej dyscypliny od inwestora, bo zbyt łatwo jest ustawić na parapecie doniczki z paprotkami a na półce kominka kilka figurek z podróży, na ścianie umieścić ulubiony obrazek, do tego wazonik po babci  na stoliku… – i katastrofa wnętrzarska gotowa!

Przepych zastosowanych we wnętrzu glamour elementów powinien znaleźć uspokojenie i równowagę w postaci większych płaszczyzn, jednorodnych w barwie i fakturze.

Projektant nie jest w stanie przewidzieć, ile bibelotów , drobiazgów, przedmiotów użytkowych ustawi mieszkaniec domu w swoim salonie, dlatego lepiej zaprojektować ściany i podłogi tak, aby stanowiły  tło dla pozostałych elementów, nie konkurując z nimi.

Okna ujęte w ramy z miękkich tkanin, puszysty dywan na lśniącej marmurowej posadzce, lustrzana gładka tafla na ścianie, pikowana jednobarwna narzuta na wygodnej kanapie… – to tylko niektóre elementy tej gry – bo styl glamour to ekskluzywna gra w przydymione kolory, blaski , aksamity i metaliczne lśnienia.

Tekst: – mgr inż. arch. Dagmara Obłuska,

Pracownia Projektowa Villanette.