Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Jak najlepiej rozplanować powierzchnie domu?

Powierzchnia domu musi być rozplanowana w przemyślany sposób.

Należy więc zwrócić uwagę, czy architekt przewidział w naszym budynku strefowanie przestrzeni.

Jest to zasada oddzielania części dziennej od nocnej, strefy dostępnej dla gości od strefy dla domowników.  Może zaistnieć też strefa wypoczynkowa czy gospodarcza. Najlepiej, jeśli strefy o odmiennym przeznaczeniu nie mieszają się i pozwalają mieszkańcom na użytkowanie domu bez zbędnych zakłóceń.

Część dzienna, zlokalizowana zwykle na parterze, przeznaczona dla domowników i gości, w większości tworzona jest przez otwarte  przestrzenie reprezentacyjnego holu, salonu, jadalni i kuchni. To pomieszczenia swobodnie dostępne dla wszystkich – toczy się w nich intensywne życie, którego przejawami są wspólne posiłki, rozmowy, rozrywka, przyjmowanie gości.

Strefa wypoczynku nocnego powinna zaś być wyizolowana, wyciszona, dlatego korzystnie jest umiejscowić ją z tyłu lub na poddaszu. Tam każdy członek rodziny powinien znaleźć swój azyl, w którym czuje się swobodnie i niezależnie.

W domu nie powinno zabraknąć także ważnej strefy gospodarczej. Znajdą się tu między innymi garaż, kotłownia czy pralnia. Poprzez poprawne rozmieszczenie stref dom jest przyjazny dla jego mieszkańców:  kiedy trzeba, za dnia – integruje ich i łączy, a w nocy – daje możliwość izolacji i spokoju.

Równie ważna jest lokalizacja pomieszczeń w stosunku do kierunków świata, ze względu na nasłonecznienie. Dlatego najchętniej umieszczamy salon z tarasem od południa i zachodu, a garaż czy kotłownię od północy.