Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Jak spersonalizować dach, aby był inny niż wszystkie?

Dach dla budynku jest bardzo istotnym elementem nie tylko ze względu na funkcję, jaką pełni. Dach nadaje budynkowi wyrazu estetycznego, charakteryzuje w pewnym stopniu jego styl. W dobie mody na domy z płaskim przekryciem lub z dachami w formie stodoły trudno mówić o  zróżnicowaniu dachów. Najczęściej bowiem spotykamy dziś dachy dwuspadowe pokrywające kształt prostokąta, mogące różnic się jedynie kolorem i rodzajem pokrycia. Architekci mają mniej pracy przy takim projekcie, a inwestorzy – mniej wydatków przy jego budowie, ale nie zawsze to musi być najważniejsze kryterium wyboru.

Straszą nas więc coraz częściej osiedla zabudowane rzędami jednakowych domów.

A przecież kształt dachu, jak i całego budynku, mógłby być wyrazem upodobań ludzi, którzy w nim mieszkają. Każdy człowiek jest inny, ma różne upodobania, nie trzeba więc może poddawać się presji wszechobecnej mody, nie ujednolicać aż tak bardzo swoich domów.

Namawiam do różnorodności i odrębności zgodnej z naszą naturą. Jeśli decydujemy się na dach, który będziemy oglądać codziennie wracając do domu po długim dniu pracy, to niech nam ten widok sprawia przyjemność!  Można różnicować nie tylko kolory czy materiał pokrycia, ale też kształty połaci, okapów czy lukarn. Można urozmaicać elewacje zadaszeniami tarasów czy  pergolami, które integrują dachy z współistniejącą zielenią.

Dla najodważniejszych proponuję dachy organiczne, o płynnych liniach okapów, łukowych kalenicach czy  lukarnach typu wole oko. Takie dachy, kiedy na dodatek kryte są materiałami naturalnymi jak łupek, dachówka ceramiczna czy gont, pozwalają poczuć się bliżej natury, której coraz bardziej nam brak…