Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

O oknach

1. Czy podczas projektowania budynku bierze Pani pod uwagę wygląd okien i drzwi?

Tak, oczywiście. Moim zdaniem forma dachu oraz otworów okiennych i drzwiowych tworzą wizytówkę domu, decydują o jego charakterze.

2. Jakie znaczenie dla architekta ma design w stolarce budowlanej?

Stolarka budowlana to jeden z podstawowych elementów elewacji, porównalabym ją do makijażu permanentnego – musi być dobrze przemyślana i dobrana, bo jest montowana na długo, jej zmiana jest raczej rzadko stosowana. Istotna jest tu forma, materiał i kolor.

3. Jakie okna i drzwi są obecnie najmodniejsze, jeśli chodzi o wygląd?

W swojej pracy nigdy nie zastanawiam się, co jest obecnie modne. Moda szybko przemija, a budynek pozostaje na dziesiątki lat. Dlatego uważam, że należy brać pod uwagę przede wszystkim to, co jest przyjazne dla czlowieka  i jak najbardziej zgodne z naturą, która nas otacza. Ma to znaczenie szczególnie w budynkach mieszkalnych, gdzie spędza się większosć czasu, szukając odpoczynku i spokoju.

Dzisiejsza moda to ostre, kanciaste kształty, zimne materiały, asceza we wszystkim, minimalizm i prostota. Trudne czasy recesji powodują, że modne stają się do tego tanie, niskonakładowe rozwiązania.

A przecież otaczająca nas  natura taka nie jest. Przyroda nam sugeruje kształty organiczne, łuki, obłości, koła… To są formy przyjazne, choć chwilowo może niezgodne z wszechobecną modą. Okna mogą być duże, szerokie, nawet od podłogi do sufitu, a nie muszą być standardowymi prostokątami. Można czasem zastosować łuki , płynne linie, nawet szkło może być gięte – uzyskiwane efekty bywają zaskakujące.

4. Skąd czerpie Pani informacje na temat wzornictwa stolarki?

Hmmm… ja sama tworzę formy pasujące do moich projektów, a potem szukam wykonawców 🙂

Oczywiście pomysły nietypowe wymagają nietypowych rozwiązań, często sa więc nieco trudniejsze w wykonaniu i droższe od modnych, standardowych rozwiązań. Mam jednak za sobą wiele lat architektonicznej aktywności i wiem, ze są firmy, które lubią wyzwania.

Nie każdy przyszły inwestor decyduje się na ekstrawagancje, zwłaszcza jeśli pociagaja one za soba zwiększenie kosztów.

Warto jednak uzmysłowić sobie, że potem na nowoczesne kino domowe czy elegancki samochod  czasem wydajemy więcej pieniędzy, niż na piękne okna, a jednak okna kupuje się tylko raz….


mgr inż. arch. Dagmara Obłuska
Architekci Villanette
tel. 601939355
www.villanette.pl
www.facebook.com/ArchitekciVillanette
czł. Gminnej Komisji Architektoniczno – Urbanistycznej.
Pośrednik w obrocie nieruchomościami, Wilsons Nieruchomości.