Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Piwnice

Kiedy mamy niedużą działkę i zależy nam na większej powierzchni zielonej warto rozważyć budowę piwnicy.

Piwnica, nawet jeśli nie jest zagłębiona całkowicie, pomoże nam zaoszczędzić dużo miejsca na ogród, choć budowa będzie wtedy nieco droższa.

W piwnicy zlokalizować można wszystkie funkcje gospodarcze jak spiżarnia czy kotłownia lub urządzić obszerny garaż oraz  schowek na sprzęt sportowy.

Często umieszczamy tam też funkcje rekreacyjne np. siłownię , saunę, bilard. Jest to także dobre miejsce na salę kinową czy na spotkania towarzyskie z barkiem i parkietem do tańca. Zanim jednak podejmiemy decyzje o budowaniu podziemnej kondygnacji musimy koniecznie zlecić badanie gruntu, aby określić jego nośność i poziom wód gruntowych ponieważ często parametry te wykluczają możliwość podpiwniczania budynków. Trzeba także zdawać sobie sprawę z dodatkowych kosztów jakie poniesiemy w związku z taka inwestycją. Są to między innymi: roboty ziemne, izolacje, dodatkowy strop i schody. Niekiedy warto rozważyć opcję zagłębienia piwnicy tylko częściowo. Wówczas na poziom parteru dostajemy się po reprezentacyjnych schodach, a taras wypoczynkowy w części ogrodowej możemy podsypać dekoracyjnymi skarpami. Dodatkowo stwarza to możliwość doświetlenia pomieszczeń piwnicznych światłem dziennym,.