Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Rezydencje w punktach

Ad 1/ Współczesna rezydencja to dom pełniący funkcję mieszkalną, a jednocześnie będący świadectwem statusu jego mieszkańców. W niej, przede wszystkim się mieszka, ale także przyjmuje gości i załatwia interesy.

 Nie wystarczy, aby budynek był duży i wykonany z drogich materiałów – powinien natomiast być reprezentacyjny i mieścić w sobie pewne określone funkcje.

Ad 2/ Dawniej rezydencja była rodzinnym gniazdem, często zamieszkiwało ją kilka pokoleń. Dziś trochę się to zmieniło- młodsze pokolenie dąży do niezależności i nie chce mieszkać z rodzicami. Nadal jednak rezydencja pozostaje miejscem rodzinnych, okolicznościowych spotkań czy spędzania świąt.

Ad 3/ Często jest dziś tak, że rodzice zaczynają budowę dopiero po wychowaniu dzieci lub po ugruntowaniu swojej pozycji finansowej.

Z tego powodu trudno nazywać nadal taką współczesną rezydencję rodzinnym gniazdem, ale na pewno jest ona przynajmniej „rodzinną przystanią”.

Decyzja o budowie zostaje często podejmowana w chwili, kiedy ekonomiczna strona życia zaczyna się stabilizować na odpowiednim poziomie, a sytuacja rodzinna nie wymaga jeszcze (lub nie wymaga już) dużego zaangażowania w opiekę nad dziećmi.

Jest to więc chwila kiedy inwestor ma środki i czas na myślenie o budowaniu poprawiającym komfort mieszkania.

Realizacja marzenia o rezydencji zawsze wiąże się z nadzieją na lepsze, wygodniejsze życie.

Ad 4/ Specyfika rezydencji polega między innymi na tym, że znajdują się w niej pomieszczenia o określonych funkcjach.

Może to być np. wydzielona jadalnia z kredensem, dwie  kuchnie – „czysta” i „brudna”, ogród zimowy, pokój kominkowy, biblioteka czy salka kinowa. Często jest to też basen kąpielowy z zapleczem fitness, pokój bilardowy czy też mieszkanko dla gosposi.

I obowiązkowa garaż na co najmniej dwa duże samochody i jacht. Wnętrze rezydencji warto wyposażyć w elementy, detale i formy adekwatne do architektury budynku, zastosować współgrające ze sobą szlachetne materiały i elegancką kolorystykę.

To także zlecić można projektantowi.

Są pracownie, które zapewniają kompleksową obsługę- począwszy od projektu domu, poprzez wnętrza, do projektu ogrodu i ogrodzenia włącznie.

Ad 6/ Obecni, tak jak kiedyś, przy rezydencjach powstają dodatkowe samodzielne budynki. Pełnią funkcję stróżówki, domku dla pracowników czy gości, dodatkowego garażu, albo pomieszczenia ogrodowego ze składem drewna do kominka.

Ad 7/ Aby zaplanować budowę rezydencji, najlepiej zwrócić się do architekta z doświadczeniem w projektowaniu takich obiektów.

Projektant nabywa takiego doświadczenia poprzez uczestniczenie w rozmowach i dyskusjach z mieszkańcami wielu rezydencji – przed ich realizacją, w trakcie oraz po ich wybudowaniu. Pozwala to eliminować błędy i tworzyć coraz lepsze projekty, poznawać oczekiwania inwestorów i doskonalić sposoby na ich zaspokajanie w realizowanych budynkach.

Poza trafnym wyborem architekta istotny jest zakup terenu pod budowę.

Rezydencja nie może stanąć na małej działeczce w ciasnej zabudowie, musi mieć przestrzeń na reprezentacyjny podjazd i na piękny ogród.

Warto też sprawdzić przed zakupem, co na ten temat mówią lokalne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ad 11/ Dzisiejsza rezydencja nie musi odtwarzać dawnych, przebrzmiałych form pałacowych, zdobnych w kolumienki i tralki.

Nie musi też mieć formy wszechobecnych dworków. Najprościej jest korzystać z utartych wzorów, jednak motorem postępu zawsze jest szukanie nowych rozwiązań i przecieranie mało popularnych szlaków.

Dlatego jestem zdania, że architektoniczna forma współczesnej rezydencji powinna być odpowiedzią na poszukiwania prowadzone przez inwestora i architekta, i wcale nie musi to być forma tradycyjna.

Ad 10/ Gotowe projekty rezydencji spotkać można stosunkowo rzadko.

Jeśli już są – bywają bardzo specyficzne, bo zwykle projektowane były na indywidualne zamówienie dla konkretnego odbiorcy o konkretnych wymaganiach, które nie zawsze musiały być typowe i powszechnie uznane.

Ad 13/  Dawniej rezydencja bez okazałego parku była nie do przyjęcia.

Dziś staramy się zapewnić przynajmniej zadbany ogród.

Otoczenie budynku powinno pełnić funkcje reprezentacyjne od frontu i rekreacyjne od strony ogrodu.

Wygodny podjazd, często w formie ronda, to podstawa. Eleganckie dojście do głównych drzwi, ogrodzenie o formie zgranej z architekturą domu, videofon i funkcjonalny śmietnik gdzieś na uboczu są nieodzowne.

W części ogrodowej planuje się zadaszone tarasy, murowane grille z miejscem do ucztowania, altanki, oczka wodne , strumyki z malowniczymi mostkami.

Ad 14/ Powierzchnie rezydencji nie są nigdzie definiowane, jednak z doświadczenia wiem, że jej funkcje z trudem zmieścić można na około 400 m2.

Mniejsze obiekty zwykle są okrojone z niektórych pomieszczeń lub mają mnóstwo malutkich pokoików – klitek.

Jeśli do 400 m2 dodamy jeszcze na przykład basen z infrastrukturą – powierzchnia bardzo się powiększa.

Działka musi zapewnić swobodne otoczenie takiemu budynkowi, więc też nie może być mała.

Ad 17/ Koszty budowy to temat, który można rozwijać w nieskończoność, a i tak nigdy nie przewidzimy wszystkiego,

począwszy od orientacyjnej, minimalnej kwoty za 1 m2, za jaką można teoretycznie postawić każdy dom, skończywszy na kosztach pokrywających wyszukane materiały, trudne do wykonania formy, atrakcyjne, ekstrawaganckie rozwiązania wnętrz.

Zastosowanie nowatorskich technologii instalacyjnych to także dodatkowe wydatki.

Dbałość tak o ogólną formę, jak i o detale wykończeń musi kosztować.

Bez co najmniej jednego miliona trudno będzie sobie poradzić nawet z niewielką rezydencją.