Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Ścianki działowe

Ścianki działowe

charakteryzują się tym, że dzielą pomieszczenia, a właściwie – przestrzeń, nie stanowiąc elementu konstrukcyjnego budynku.

W związku z tym można je traktowac dośc swobodnie ;

wyburzac, przestawiac, dziurawic, ujmowac lub dodawac.

Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Oczywiście zanim  jakąś ściankę wyburzymy, lepiej upewnic się, czy konstrukcja nie zostanie naruszona.

Zmiany w układzie ścianek działowych czasami mogą diametralnie zmienic funkcjonalnośc mieszkania.

Bywają przypadki, kiedy warto zdecydowac się na zbudowanie ścianki ażurowej, złozonej częściowo z półek lub z podświetlonych wnęk, albo zastosowac ściankę, która nie sięga sufitu i ma zmienną wysokośc, a nawet przyjmuje formę niskiego murku – zależnie od oczekiwanego efektu. Może ona przebiegac po łuku, zakręcac, tworzyc ciekawe zaułki albo byc tłem dla rzeżby czy pięknej rośliny.

Ścianki najczęściej budujemy z płyt gipsowo – kartonowych, ale można też zastosowac bloczki silikatowe, ytong czy cegłę dziurawkę.

Rolę ścianki działowej pełnic może także szkło w różnych formach – czy jako lustro, czy witraż, czy też w innej, bardziej artystycznej postaci.

Każdy materiał daje nieco odmienne możliwości,

czasem warto zwrócic się ze swoim problemem do architekta.

Wyburzanie ścianek bez uprzedniej konsultacji z fachowcem może skończyc się bardzo niefortunnie. Nawet jeśli ścianka nie podtrzymywała stropu, mogła byc ważnym usztywnieniem konstrukcji, mogła kryc w sobie przewody instalacyjne lub rury, których potem nie da się przenieśc w inne miejsce.

Dlatego zalecamy ostrożnośc.