Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Strefowanie przestrzeni w dużym domu

Strefowanie przestrzeni w dużym domu

Dobrze zaprojektowany dom charakteryzuje się wyraźnym podziałem na strefy funkcjonalno-przestrzenne.

Podział ten warunkowany jest między innymi stylem życia mieszkańców domu. Jeżeli dom jest duży, jego powierzchnia stwarza możliwość takich podziałów i ułatwia je.

Mając do dyspozycji parter i poddasze, możemy wydzielić dwie podstawowe strefy funkcjonalne:

dzienną i nocną.

Część dzienna zlokalizowana zwykle w przyziemiu, przeznaczona dla domowników i gości, w większości tworzona jest przez otwarte, wzajemnie przenikające się przestrzenie reprezentacyjnego holu, salonu, jadalni i kuchni.

Spotykamy tu też na przykład salę kinową, bibliotekę czy oranżerię.

To pomieszczenia swobodnie dostępne dla wszystkich – toczy się w nich intensywne życie codzienne, którego przejawami są między innymi wspólne posiłki, rozmowy, zajęcia porządkowe, rozrywka, przyjmowanie gości, itp.

Czasem w strefie dziennej znajdzie też miejsce część rekreacyjno – sportowa. Może to być basen, sauna, siłownia, sala do gry w bilard czy ping-ponga.

Miło jest mieć stąd bezpośredni dostęp do ogrodu oraz połączenie z pozostałą częścią dzienną poprzez oranżerię pełną zieleni.

Strefa wypoczynku nocnego powinna zaś być wyizolowana, wyciszona, dlatego korzystnie jest umiejscowić ją właśnie na poddaszu.

Tam każdy członek rodziny powinien znaleźć swój azyl, w którym czuje się swobodnie i niezależnie, który urządzi może według własnych potrzeb i gustu.

W strefie tej sytuowane są sypialnie, pokoje do pracy, garderoby, łazienki.

W domu nie powinno zabraknąć także bardzo ważnej strefy

gospodarczo – technicznej.Znajdą się tu między innymi garaż, aneks na rowery, kotłownia, pralnia, pomieszczenie ogrodowe, skład drewna do kominka czy dodatkowe garderoby.

Poprzez poprawne rozmieszczenie stref dom jest przyjazny dla jego mieszkańców:  kiedy trzeba, za dnia – integruje ich i łączy,

a w nocy – daje możliwość izolacji, spokoju i wyciszenia.

Dagmara    Obłuska