Zrzut ekranu 2022 12 5 o 14.28.12

Zamieszkać w baśniowym domu

Zamieszkać w baśniowym domu.

Dzisiejsze domy jednorodzinne, nawet jeśli są duże i luksusowe, nie powinny przypominać formą dawnych prestiżowych rezydencji. Nie ma sensu tworzyć budynków na wzór starych zabytków i przebrzmiałych form. Dzisiejsza kobieta to nie księżniczka z magnackiego pałacu, a mężczyzna to  nie ziemianin  ze szlacheckiego  dworu.

Trzeba poszukiwać nowego stylu, współczesnego, współgrającego z oczekiwaniami i stylem życia dzisiejszych Inwestorów.

A teraźniejszość nas nie rozpieszcza. Gonimy za pracą, zderzając się codziennie z twardą rzeczywistością. Zatłoczone ulice, zgiełk, smog, ciągły pośpiech…

W szkołach, biurach i urzędach, w supermarketach, zakładach pracy i centrach handlowych jesteśmy otaczani sterylną, zimną architekturą, prostą, tanią i nieprzyjazną.

Kamień i stal, beton i szkło, w  formach najtańszych i najłatwiejszych do wykonania, prostych, kubistycznych, łatwych w utrzymaniu. Czyste, twarde, ostre krawędzie i proste linie – taki jest przepis na modną dziś architekturę. Nie trzeba być artystą, aby tworzyć budynki w zgodzie z takimi minimalistycznymi wymogami. Wystarczy zastosować wszystkiego mało…

Zastanówmy się jednak, czy aby na pewno tego oczekujemy po własnym domu…

Dom ma za zadanie integrować, dawać poczucie wyjątkowości, relaksować po ciężkim dniu pełnym stresów. Dlatego dobrze, kiedy jest przyjazny i przytulny. Kiedy wywołuje uśmiech na twarzy i spokój w sercu.

Płynne linie ścian czy okien i falujące kształty dachów nawiązują do  natury, łączą z przyrodą.

Fauna i flora rzadko tworzą prostokąty i kwadraty, dążąc do form optymalnych funkcjonalnie i ekonomicznie.

Nie trzeba przy tym naśladować natury dosłownie – nie trzeba zamieszkać w muszelce ani kryć dachu  liśćmi –  wystarczy już drobny ukłon w stronę architektury organicznej, ukłon w postaci wygięcia dachu, zaokrąglenia ściany, rozlewających się stopni schodów czy swobodnie kształtowanych okien.

Przy bardziej zachowawczych poglądach polecamy jedynie nierówne okapy, płynne linie malowane kolorem albo fakturą na płaszczyźnie, wygięte murki malej architektury.

Architektura Villanette, na przekór obowiązującej modzie na minimalistyczne bryły albo dworkowatą powszechność,   jest propozycją  dla marzycieli i indywidualistów z poczuciem humoru .To projekty dla osób odważnych i z polotem.
Są ludzie, którzy oczekują czegoś innego, niż kosztowne reminiscencje z przeszłości, ale i czegoś innego, niż kubistyczna nowoczesność…
Odpowiedzią na to może być pogodna architektura Vilanette, pełna ciepła i przyjaznych, naturalnych linii.

Projekty, powstające w naszej pracowni,
przeznaczone są dla ludzi z fantazją, lubiących
przestrzeń i światło. Ich realizacja wymaga precyzji
i zaangażowania, ale w zamian dostarcza satysfakcji i zadowolenia na wiele lat.

Chcemy, aby formy i kształty, czasem świadomie przerysowane, emanowały spokojem
i ciepłem, dając jednocześnie odbiorcy poczucie wyjątkowości, odrębności i komfortu